10 گام برای تبدیل شدن به برنامه نویس ارشد

برنامه نویسان مراحل مختلفی را پشت سر می گذارند. آنها در ابتدا به عنوان به برنامه نویس مبتدی شروع به کار می کنند سپس به سطح متوسط می رسند و در نهایت برنامه نویس ارشد می شوند. در این مقاله 10 گام یا توصیه که به شما کمک می کند تا به برنامه نویس ارشد شوید را خواهید شناخت.

با تبدیل شدن به برنامه نویس ارشد، درآمد شما افزایش می باید و در شغل خود پیشرفت می کنید. برنامه نویس ارشد به سمت های بالاتر مانند معمار، رهبر تیم و حتی مدیر اجرایی ارتقا پیدا می کنند. بنابراین چالش های بزرگتر را تجربه کنید و همین که رشد می کنید تاثیرگذاری شما در مجموعه بیشتر می شود.

برنامه نویسی شغل دشواری است. صنعت برنامه نویسی همیشه در حال تغییر است و شما نیاز دارید که با آن همراه و به روز باشید. این کار نیاز به صرف تلاش و زمان زیادی دارد. همیشه چیزهای بیشتری برای آموختن است که ممکن است شما را نگران کند. اما به شما می گویم که نگران نباشید. یک مسیر روشنی وجود دارد که با طی آن تبدیل به یک برنامه نویسی ارشد می شوید. این مسیر را در ادامه مقاله در 10 گام پیدا خواهید کرد.

گام صفر : مسیر خود را انتخاب کنید و به آن بچسبید.

فلسفه لینوکس : فقط یک کار را انجام دهید و آن را به خوبی هر چه تمام تر انجام دهید.

شما باید انتخاب مسیر خود را دنیای برنامه نویسی هر چه سریعتر انجام دهید. این گونه می توانید این انتخاب را انجام دهید :

  • تخصص خود را انتخاب کنید. این چیزی است که می خواهید انجام دهید. برای مثال یک توسعه دهنده وب یا سازنده اپ موبایل و …
  • یک بسته تکنیکی (Technical Stack) از میان بسته های مختلف در تخصص انتخابی خود را برگزیند. اگر توسعه وب را انتخاب کرده اید، شما باید از میان Ruby on Rails ، Python و … یکی را انتخاب کنید. اگر ساخت اپ موبایل را انتخاب کرده اید از میان iOS ، اندروید و ویندوز فون یکی را برگزینید.

 

این مسئله خیلی مهم است که به تخصص و بسته تکنیکی انتخابی خود بچسبید و در آنها حرفه ای شوید و از این شاخه به آن شاخه پریدن پرهیز کنید.

گام 1 : به موضوعات اساسی و پایه ای متکی باشید.

کتاب Pragmatic Programmer را چندین بار بخوانید. این نقطه شروع خوبی است در مسیر برنامه نویسی درست. این کتاب بهترین تمرینات برنامه نویسی را ارائه کرده است و مستقل از زبان یا تکنولوژی برنامه نویسی است. بنابراین مهم نیست که شما کدام ابزار توسعه را انتخاب کرده اید، قوانین اساسی با هم یکی هستند.

گام 2 : در زبان برنامه نویسی خود استاد شوید.

شما از زبان های برنامه نویسی زیادی بر اساس بسته تکنیکی که انتخاب کرده اید، استفاده می کنید. با این حال اکثر کد شما با یک زبان مشخص نوشته می شود. برای مثال برنامه نویسی Ruby on Rails از زبان Ruby بیشتر استفاده می کنند. یک برنامه نویس AngularJS اکثرا از زبان JavaScript بهره می برد. شناسایی زبان اصلی و حرفه ای شدن در آن بسیار حیاتی است.

برای برنامه نویسان Ruby  کتاب Programming Ruby و توسعه دهندگان iOS کتاب The Swift Programming Language توصیه می شود.

گام 3: فریم ورک خود را یاد بگیرید

یادگیری فریم ورک به این معنی است که از عملکرد درونی بسته تکنیکی خود مطلع شوید و مزایا و معایب آن را به خوبی بدانید.

برای برنامه نویسان Ruby  کتاب Rails Tutorial by Michael Hartl و توسعه دهندگان iOS  کتاب iOS programming: The Big Nerd Ranch Guide  توصیه می شود.

گام 4 : در IDE انتخابی خود حرفه ای شوید

سعی کنید که از قابلیت های محیط توسعه یکپارچه خود آگاه شوید. منوها، نوارهای ابزار، پلاگین ها و کلیدهای میابر را یاد گرفته و مرتب استفاده کنید.

گام 5 : از سیستم مدیریت نسخ کد (Version Control System) فعالانه استفاده کنید

اگر حتی به صورت انفراد برنامه نویسی می کنید از سیستم مدیریت نسخ استفاده کنید. زیرا با این کار امکان برگشت به کدهای روزها و ماه های گذشته را به سادگی خواهید داشت. اگر تیمی کار می کنید که چاره ای جز استفاده از آن ندارید. پیشنهاد می کنم که از Git برای این منظور بهره ببرید. کتاب Pro Git book  را حتما مطالعه کنید.

گام 6 : تلاش کنید که توسعه تست محور TDD را در کد نویسی اجرا کنید.

این کلید تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق است. اگر TDD کار کنید مجبورید که اصولی، ساختارمند و طبق الگوها کد نویسی کنید. برای این منظور در بسته تکنیکی خود یک کتاب آموزش TDD را انتخاب کرده و تمرینات آن را انجام دهید.

برای برنامه نویسان Ruby  کتاب Rails Test Prescriptions و توسعه دهندگان iOS کتاب Test Driven iOS Development توصیه می شود.

گام 7 : بهبود دایمی کیفیت کد (Refactoring) باید به عادت شما تبدیل شود.

کد برنامه مرتبا با افزودن کارکردهای جدید پیچیده تر می شوند. برای اینکه بتوانید کد برنامه را قابل مدیریت نگه دارید لازم است که آن را ریفکتور کنید.  اگر این کار را نکنید پس از مدتی تغییر در برنامه بسیار سحت می شود و باگ ها به سرعت خود را نشان می دهند و کسی حاضر نیست به کد شما دست بزند. بنابراین زندگی خود را آسان تر کنید و ریفکتور کردن را به تاخیر نیندازید و آن را به عادت خود تبدیل کنید. این کتاب به شما بسیار کمک می کند : Refactoring: Improving the Design of Existing Code by Martin Fowler

گام 8 : معماری نرم افزار را یاد بگیرید

با توجه به اینکه از کدام بسته تکنیکی استفاده می کنید، یک کتاب خوب در زمینه معماری را انتخاب کنید. این کتاب مارتین فالور را به شما توصیه می کنم : Patterns of Enterprise Application Architecture

گام 9 : از قابلیت Command Line استفاده کنید و دایما از منو ها استفاده نکنید

استفاده از Command Line در ابتدا ترسناک است. ولی همین که یاد گرفتید چطور با آن کار کنید، بسیار کارآمد خواهد بود. به این ترتیب می توانید بسیاری از کارهای برنامه نویسی را با نوشتن Batch File ها خودکار کنید. این کتاب در این زمینه مفید است : Conquering the Command Line .

گام 10: کد نویسی کنید، کد نویسی کنید، کد نویسی کنید.

هر روز برنامه نویسی کنید درست مانند هر ورزش شما نیاز به تمرین دارید و تمرین شما کد نویسی است.

خلاصه

بله، تبدیل شدن به یک برنامه نویسی ارشد دشوار است. آن نیاز زمان و ممارست زیادی دارد. افراد مختلف با سرعت های متفاوتی یاد می گیرند اما به صورت میانگین نزدیک به 10 سال طول می کشد تا شما به یک برنامه نویس ارشد تبدیل شوید. این یک سرمایه گذاری زمانی بزرگی است و نتیجه ارزشمندی هم به شما می رساند.

مهندسی نرم افزار آینده روشنی دارد و در بازار کار نیاز به این حرفه بسیار زیاد است. درآمد این شغل با میزان تجربه شما ارتباط مستقیمی دارد. این شغلی پر از چالش است که هر چالش روی زندگی مردم تاثیر می گذارد. بنابراین خود را آماده مقابله با این چالش ها کنید.

نویسنده : Alexander Tamoykin

مترجم : بصیر جعفرزاده

1 دیدگاه در “10 گام برای تبدیل شدن به برنامه نویس ارشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.