گزارشی از استارتاپهای فناوری بنیان (Deep Tech) در نمایشگاه یازدهم رسانه های دیجیتال

تلاش اکثر استارتاپ ها بر اجرای یک ایده جدید است تا بتوانند با سرعت و مقایس بالا آن را به بازار عرضه کنند و از مزیت اولین بودن (First Mover Advantage) بهره ببرند.

استارتاپ هایی که فناوری بنیان هستند از این قاعده مستثنی می شوند، آنها:

  • نیاز به حجم زیادی تحقیق و پژوهش دارند.
  • مدل کسب و کار آنها سر راست و واضح نیست.
  • سرمایه گذاری بیشتری نیاز دارند.

با در نظر گرفتن این موارد باید گفت که این کسب و کار ها نیاز به زمان طولانی تری برای مهیا شدن و عرضه در بازار دارند.

در این گزارش به تعدادی از استارتاپ های فناوری بنیان خود از نزدیک با مسئولان آنها گفتگو داشته ام می پردازم.

ابر سورین

سرویس پردازش فوق سریع ابر سورین توسط یک مهندس دانشگاه امیرکبیر و یک شریک تجاری در نمایشگاه حضور پر رنگی داشت. فناوری بومی شده مجازی سازی و ساخت سوپر کامپیوتر با شبکه سازی کامپیوترها باعث شده بود که بتوان انواع پردازش های حجیم مانند رندرینگ، هوش مصنوعی، هواشناسی، نانو فناوری و غیره را روی آنها با سرعت و امنیت بالا انجام داد.

این شرکت در حال حاضر PAAS ارائه می کند ولی در نظر دارد برخی از این سرویس ها را به صورت SAAS نیز برای کاربران خود عرضه کند.

چشم انداز این سرویس با توجه به نیاز جامعه دانشگاهی به انجام آزمایشات و تحقیقات روی سوپر کامپیوترها بسیار زیاد است و آینده خوبی را برای این سرویس پیش بینی می کنم به خصوص اینکه تمام اجزای این سرویس از سرور گرفته تا نرم افزار بک افیس در داخل کشور قرار دارد و قابل مدیریت و سفارشی سازی است.

برای تهیه این سرویس می توانید به سایت surin-co.ir سر بزنید و سرور مورد نظر خود را خریداری کرده و به ازای ساعاتی که سرور تان روشن است هزینه حدود 450 تومان به ازای هر ساعت پرداخت نمایید.

نظرین

این سرویس بستر هوشمند آنلاین بررسی و فیلترینگ و انتشار نظرات کاربران است. با این سرویس می توانید نظرات کاربران را پیش از انتشار به صورت خودکار بررسی نموده و در انتها نظرات سالم و سازنده را منتشر می نماید.

در گفتگویی که با مدیر این سرویس داشتند اشاره به زمان طولانی برای پیاده سازی الگورریتم هوشمند تشخیص نظرات داشتند و از تیم منسجم و چابکی که در دانشگاه تهران روی این سرویس مشغول به کار هستند صحبت کردند. این سرویس کاملا بومی است و با الگوریتم های Deep Learningقادر به تشخیص نظرات مثبت و منفی می باشد.

با توجه به حجم تولید بالای نظرات توسط مردم در فضای مجازی نیاز به این سرویس روز به روز بیشتر احساس می شود. برای استفاده از این سرویس به سایت http://nazarbin.com/ سر بزنید و از پکیج 14 روزه رایگان آن استفاده کرده و در صورت تمایل یکی از پکیج های پایه، حرفه ای یا ویژه را خریداری نمایید.

میکسنا

این سرویس امکان پایش بیش از 6000 هزار خبرگزاری و 627000 کانال تلگرامی را فراهم می کند. کافی است کلمه کلیدی خود را وارد کنید تا ببینید که چه خبرهایی حول آن جریان دارد. امکان نمایش زنده اخبار به تفکیک موضوع، منبع و زمان درج خبر از امکانات دیگر این سرویس است.

این سرویس به صورت لحظه ای عمل می کند و در صفحه ای نتایج به صورت زنده خبرهای جدید اضافه می شوند و نمودارهای ارزشمندی در اختیار شما قرار می گیرند تا از مسیری که خبر طی می کند مطلع شوید.

پیام رسان بله

این سرویس شبیه به تلگرام است با این تفاوت که امکان پرداخت در محیط گفتگو را برای شما فراهم می کند. اگر صندوق وام خانوادگی دارید یا دنگی به سفر می روید این سرویس نیاز شما را به خوبی برطرف می کندو حامی این سرویس هم بانک ملی است و تمام پرداخت ها توسط APIبانک ملی صورت می گیرد. سایر خدمات بانکی مانند خرید شارژ و پرداخت قبوض نیز به راحتی از طریق این سرویس قابل پرداخت است.

از لحاظ فناوری توسعه و عملیات این سرویس باید گفت که کاملا مقایس پذیر است و می تواند در ابعاد بسیار بالا مبادلات پیام و پول را به انجام برساند.

جمع بندی

سرویس های Deep Tech بسیار آینده روشنی دارند. اکثر آنها از جامعه دانشگاهی با پس زمینه تحقیقاتی قوی می آیند و در نتیجه نمی شود از آنها کپی زد. بنابراین بهترین کار مشارکت با آنها است چون دارای مزیت رقابتی هستند که پایدار و مطمئن هستند.

این گزارش به معرفی چندین سرویس شاخص در نمایشگاه پرداخته است ولی مطمئنا سرویس های دیگری نیز بوده اند که شما می توانید در بخش نظرات آنها را بیان نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.